Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 7063429



*

nr 706 3429


Spegel

nyrokoko, höjd: 90


Utrop:

700 kr

Såld:

850 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2011
kl 17:18:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/7 05:06:23 1      300 kr
26/7 17:03:16 2      350 kr
28/7 04:31:42 1      450 kr
1/8 14:29:37 3      450 kr
1/8 14:42:42 3      500 kr
1/8 15:49:40 4      550 kr
1/8 16:03:16 5      800 kr
1/8 16:45:57 4      700 kr
1/8 16:46:16 4      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:33
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:30
  • 6668 Spegel
    Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:54
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:49




Ladda ner broschyr